Samochody ciężarowe i autobusy w obszarze zabudowanym nie mają prawa przekraczać prędkości właściwej dla obszaru zabudowanego niezależnie od wartości znaku podwyższającego dopuszczalną prędkość. Ograniczenie to dotyczy także kilku innych grup pojazdów.

znakiZnak_d42.svgOd dnia 08.10.2015 r. obowiązują bowiem obszerne zmiany w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. 2002 Nr 170, poz. 1393 ze zm.)

Dla kierowców autobusów i samochodów ciężarowych ważna jest zmiana znaczenia znaku ograniczającego prędkość (B-33) w obszarze zabudowanym, w przypadku, w którym de facto podnosił on dopuszczalną prędkość.

Obecnie przepisy wskazują, że:

Znak B-33, określający dopuszczalną prędkość większą niż 50 km/h (poprzednio było 60 km/h), umieszczony na obszarze zabudowanym, dotyczy samochodu osobowego, motocykla i samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem:

  1. pojazdu przewożącego materiały niebezpieczne,
  2. pojazdu z urządzeniem wystającym do przodu więcej niż 1,5 m od siedzenia
    kierującego,
  3. pojazdu holującego pojazd silnikowy,
  4. motocykla, którym przewozi się dziecko w wieku do lat 7,
  5. samochodu ciężarowego przewożącego osoby poza kabiną kierowcy.

W konsekwencji samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, autobusy, a także wyżej wymienione pięć grup pojazdów, w terenie zabudowanym mogą poruszać się jedynie z prędkością do 50 lub 60 km/h:

znaki2_godzinyDawniej  przy ograniczeniu do 60 km/h w terenie zabudowanym duże samochody ciężarowe i autobusy mogły jechać z taką prędkością niezależnie od godziny. Natomiast przy ograniczeniach 70 km/h lub większych musiały stosować się do zasad ogólnych (50 lub 60 km/h w okresie od 23:00 do 5:00) gdyż znak taki ich nie dotyczył.

Od dnia 08.10.2015 r. wszystkich kierowców obowiązują zmiany w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz.U. 2002 Nr 170, poz. 1393 ze zm.) wprowadzone Rozporządzeniem Ministrów Infrastruktury i Rozwoju oraz Spraw Wewnętrznych z 3 lipca 2015 r. (poz. 1313)


Zobacz więcej:

AKTUALNOŚCI

SZKOLENIA

SZKOLENIA - kierowców, uczestników ruchu drogowego, dla transportu - WORD w Łodzi

DLA FIRM

OFERTA DLA FIRM – projekty, interpretacje przepisów, analizy, szkolenia oraz eventy - WORD w Łodzi

EGZAMIN

DLA KANDYDATÓW NA KIEROWCÓW – porady jak zdać egzamin, filmy instruktażowe - WORD w Łodzi

Zainteresował Cię ten artykuł?

Chcesz otrzymywać informacje i aktualności ważne dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.

Z nami będziesz na bieżąco

Możesz zapisać się do Newslettera Kierowca się szkoli oraz polubić nasze kanały społecznościowe. Serdecznie zapraszamy

Newsletter Kierowca się szkoli