31 maja 2021 r. prezydent RP podpisał ustawę z 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizacja wprowadza nowy sposób poboru opłat za przejazd autostradą. Przejazd odcinkami:

  • Konin – Stryków (autostrada A2) i
  • Bielany Wrocławskie – Sośnica (autostrada A4)

bez zatrzymywania się przed szlabanem, będzie możliwy od 1 grudnia 2021 r.

Przepisy ustawy przewidują możliwość likwidacji bramek i zmiany sposobu poboru opłat również na odcinkach koncesyjnych, na wniosek koncesjonariuszy, po zmianie umowy koncesyjnej. Krajowa Administracja Skarbowa jest otwarta na dialog z przedstawicielami biznesu w tej sprawie.

Rezygnujemy z manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą i wprowadzamy nowoczesny system poboru opłat czyli opłatę pobraną na podstawie danych geolokalizacyjnych pojazdu, która pozwoli kierowcom na płynny przejazd bez konieczności zatrzymywania w miejscach poboru opłat. Przewidziano również możliwość zakupu elektronicznego biletu autostradowego.

System e-TOLL

24 czerwca 2021r. został uruchomiony nowy sposób poboru opłaty elektronicznej za przejazd po drogach płatnych – Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS – e-TOLL, który 30 września 2021r. zastąpi system viaTOLL. System oparty jest o technologię wyznaczania pozycji użytkownika przy zastosowaniu pozycjonowania satelitarnego z wykorzystaniem wirtualnych bramownic. System e-TOLL służy do poboru opłaty za przejazd pojazdem ciężkim (powyżej 3,5 tony) po płatnych drogach krajowych oraz za przejazd po płatnych odcinkach autostrad Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4) zarówno dla pojazdów ciężkich jak i lekkich.

Na miejscach poboru opłat autostrad A2 i A4 wyznaczone zostały pasy przejazdowe dedykowane dla użytkowników systemów e-TOLL i viaTOLL. Pasy dedykowane dla użytkowników systemu e-TOLL oznakowane są poniższym znakiem:

e-toll

Każdy użytkownik pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t może wybrać najdogodniejszy dla siebie sposób przekazania danych lokalizacyjnych do systemu: za pomocą darmowej aplikacji instalowanej na urządzeniu mobilnym, lokalizatorów fabrycznie zamontowanych w pojazdach (ZSL) lub urządzeń pokładowych (OBU).

U żytkownicy systemu mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji, która umożliwia nie tylko wniesienie opłaty elektronicznej oraz również realizację obowiązków przewoźników towarów wrażliwych w systemie SENT-GEO.

e-TOLL to przede wszystkim:

  • kompleksowa obsługa online bez konieczności wizyty w Miejscach Obsługi Klienta;
  • brak konieczności podpisywania umowy, a jedynie obowiązek rejestracji w nowym systemie;
  • pełna obsługa online – bieżący wgląd w historię opłat i zarządzanie swoim kontem;
  • wszystkie dane, dokumenty i usługi w jednym miejscu.

Przejazdy pojazdów lekkich

Od 1 grudnia 2021 r. wprowadzone zostaną dwie możliwości opłacania przejazdu państwowymi odcinkami autostrad (Konin – Stryków i Bielany Wrocławskie – Sośnica) przez użytkowników pojazdów lekkich (o łącznej DMC nieprzekraczającej 3,5 tony):

  1. Zakup biletu autostradowego online lub w formie wydrukowanego biletu np. na stacji paliw czy w kiosku, po podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu. Bilet autostradowy każdorazowo będzie obowiązywał w określonym czasie i na danym odcinku autostrady, wskazanym przez kierowcę. Do zakupu biletu autostradowego nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd. Sprzedaż biletów autostradowych będą mogli prowadzić przedsiębiorcy na podstawie umowy zawartej z szefem KAS.
  2. Na podstawie pozycjonowania satelitarnego pojazdu przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-TOLL). Takie rozliczenie opłaty odbywać się będzie z wykorzystaniem nowoczesnych i wygodnych metod płatności. Kierowca będzie musiał jedynie zarejestrować się w systemie oraz zainstalować i uruchomić bezpłatną aplikację mobilną e-TOLL PL, która od 24 czerwca jest dostępna w sklepach Google Play i App Store. Może również posiadać spersonalizowane urządzenie viaAUTO. Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich z wykorzystaniem aplikacji mobilnej e-TOLL PL została, jako opcja, wprowadzona w momencie uruchomienia systemu e-TOLL 24 czerwcu 2021 r.

Rejestracja w systemie e-TOLL

Rejestracja w systemie e-TOLL jest możliwa online na stronie etoll.gov.pl oraz za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Docelowo użytkownicy będą mogli jej dokonać również: stacjonarnie w Miejscach Obsługi Klienta e-TOLL lub za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych.

Intuicyjna rejestracja online umożliwia szybkie utworzenie Internetowego Konta Klienta (IKK), które pozwoli na: pełne zarządzanie danymi i usługami e-TOLL online, korzystanie z płatności pre-pay (przedpłacone) i post-pay (odroczona płatność), otrzymywanie automatycznych powiadomień o wymaganych płatnościach, komunikację z Poborcą Opłaty (KAS), zarządzanie pojazdami zarejestrowanymi w trybie online.

W IKK dostępne są różne poziomy uprawnień dla użytkownika, np. administrator, księgowy, kierowca.

Ułatwienia dla przewoźników w e-TOLL

Przepisy ustawy ograniczają zakres danych niezbędnych do rejestracji pojazdu w systemie e-TOLL. Nie jest wymagane podanie m.in. numeru VIN pojazdu, czy roku produkcji. Zniesiony został też obowiązek aktualizowania w systemie e-TOLL danych o numerach rejestracyjnych przyczep i naczep ciągniętych przez ciągniki siodłowe, co pozwoli na prostszą realizację procesów logistycznych.

Wsparcie dla użytkowników

Informacje o przedmiotowym systemie dostępne są również na stronie www.etoll.gov.pl.

W procesie rejestracji w systemie użytkowników wspiera Telefoniczne Centrum Obsługi Klienta. Infolinia działa całodobowo w języku polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim. Użytkownicy mogą korzystać z pomocy konsultantów pod numerami telefonów:

800 101 101 – numer bezpłatny dla użytkowników telefonów stacjonarnych w Polsce;

+48 22 521 10 10 – numer płatny dla użytkowników telefonów komórkowych oraz dla użytkowników z zagranicy – opłata za połączenie zgodna z cennikiem operatora.

Dodatkowo do dyspozycji użytkowników jest adres mailowy kontakt@etoll.gov.pl. Pytania można przesyłać też w formie korespondencji listownej na adres Ministerstwa Finansów.