Chcesz zostać kierowcą, ale obawiasz się czy poradzisz sobie na egzaminie. Oto kilka naszych wskazówek jak pomóc sobie w zdaniu egzaminu na prawo jazdy.

Czym jest egzamin?

Young cheerful woman pretending to drive seated on a car seat isolated on white background

Egzamin jest zakończeniem nauki, naturalną koleją rzeczy, do której zaczynasz przygotowywać się już w momencie podjęcia decyzji o byciu kierowcą. Ważny jest więc wybór solidnego instruktora nauki jazdy, ale także Twoje własne zaangażowanie w naukę i gromadzenie istotnych informacji.

Zastanów się i odpowiedz: czym jest dla Ciebie egzamin na prawo jazdy?
Czy decyduje on o całym Twoim życiu, czy jest tylko jednym z jego elementów, sprawdzianem jednej spośród wielu Twoich umiejętności?

Egzamin jest zadaniem do wykonania, jego wynik nie świadczy o tym jakim jesteś człowiekiem. Pokazuje natomiast czy jesteś przygotowany do jazdy bezpiecznej, zgodnej z przepisami ruchu drogowego, czy ewentualnie powinieneś coś jeszcze poćwiczyć.

Uświadom sobie, że jesteś kierowcą niezależnie od tego, czy jedziesz z instruktorem, czy z egzaminatorem. Twoim zadaniem jest bezpieczne przejechanie wyznaczonej trasy.

jak_zdac_egzamin (1)Przygotowując się do egzaminu:

Staraj się gromadzić jak najwięcej informacji i zdobywać wiedzę na temat techniki jazdy oraz przebiegu samego egzaminu. Jeśli potrzebujesz, notuj ważne informacje, aby Ci nie umknęły.

Korzystaj z różnych okazji na naukę, zarówno tą praktyczną, jak i teoretyczną. Jadąc jako pasażer w aucie, autobusie lub tramwaju możesz uczyć się obserwując sytuacje na drodze, zauważając znaki drogowe i przypominając sobie przepisy ruchu drogowego.

Young man holding a steering wheel and an L-sign seated on a car seat isolated on white background

Podchodząc do egzaminu:

Pamiętaj o tym co już umiesz. Nie jesteś nowicjuszem ale początkującym kierowcą i nie siedzisz pierwszy raz za kierownicą. Możesz sobie pomóc w zdaniu egzaminu, jeśli skoncentrujesz się na jeździe, a nie na wyliczaniu swoich błędów, czy też zastanawianiu się jaki jest wynik egzaminu.

Nie oceniaj siebie negatywnie w trakcie jazdy. Jeśli zdarzyły Ci się jakieś błędy, wyciągnij z nich wnioski i staraj się ich nie powtarzać. Myśl o tym co robisz „tu i teraz” .

Skoncentruj się do samego końca na dalszej jeździe nawet jeśli wydaje Ci się, że nie była ona idealna. Daj sobie szansę na wynik pozytywny.

Nie śpiesz się. W czasie jazdy ważne jest dostosowywanie prędkości i podejmowanie decyzji zgodnie z przepisami i warunkami, jakie panują na drodze.

Kto pyta nie błądzi. Jeśli nie usłyszysz lub nie zrozumiesz dokładnie polecenia, możesz poprosić egzaminatora o powtórzenie go. Nie czekaj z tym jednak do ostatniej chwili, żeby zdążyć przygotować się do jego wykonania.

Mobilizacja sił. Przystępując do egzaminu Twój organizm potrzebuje więcej energii niż zazwyczaj, dlatego w tym dniu bądź wypoczęty i wyspany. Siłę do działania zapewni Ci również lekki, pożywny posiłek. Tuż przed samym egzaminem smakowitym i poprawiającym nastrój wsparciem energetycznym, może okazać się natomiast kilka kostek gorzkiej czekolady lub orzechy.

Przede wszystkim nie szkodzić. Jeśli czujesz zdenerwowanie przed egzaminem raczej nie pij kawy ani nie zażywaj innych środków pobudzających. Mogą one dodatkowo podwyższyć poziom Twojego napięcia. Jeśli nie ma takiej konieczności nie stosuj również tabletek uspokajających, które mogą obniżyć Twoją koncentrację lub innych środków, których wcześniej nie używałeś i nie wiesz, jak Twój organizm na nie zareaguje.

Zainteresował Cię ten artykuł?

Chcesz otrzymywać informacje i aktualności ważne dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.

Z nami będziesz na bieżąco

Możesz zapisać się do Newslettera Kierowca się szkoli oraz polubić nasze kanały społecznościowe. Serdecznie zapraszamy

Newsletter Kierowca się szkoli