Rower może być najlepszym sposobem dotarcia do pracy, szkoły, na uczelnię czy na zakupy. Rowerem dojechać można wszędzie i w wielu przypadkach o wiele szybciej niż samochodem.

Jakie zasady powinien znać rowerzysta?

Wiekrowerzystki

  • Do poruszania się rowerem po drodze publicznej musisz mieć ukończone 18 lat i dowód osobisty (przy sobie) a jeśli nie jesteś pełnoletni – kartę rowerową lub prawo jazdy (kat AM, B1, A1, T).
  • Dzieci poniżej 10 roku życia na rowerze po drogach publicznych powinny jeździć wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
  • Dziecko do 7 roku życia można przewozić rowerem w dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Bez ograniczeń wiekowych natomiast w przyczepie przystosowanej do przewozu osób ciągniętej przez rower lub wózek rowerowy.

Droga rowerowa, jezdnia czy chodnik?

  • Jeśli jedziesz rowerem zawsze masz obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. W tym drugim przypadku zachowuj szczególną ostrożność i zawsze ustępuj miejsca pieszym.
  • Jeśli nie ma drogi rowerowej masz obowiązek poruszać się po poboczu, chyba, że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch pojazdu utrudniałby ruch pieszych.
  • Jeśli nie ma drogi rowerowej ani pobocza należy jechać jezdnią, trzymając się jej prawej strony.

Poruszanie się chodnikiem jest dozwolone tylko wyjątkowodroga rowerowa

  • gdy rowerzysta opiekuje się osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10
  • gdy panują ekstremalne warunki pogodowe (śnieg, gołoledź, gęsta mgła, silny wiatr)
  • gdy szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 m (standardowe 4 płyty chodnikowe), a na drodze jest dozwolona prędkość większa niż 50 km/h.

W praktyce po większości dróg w mieście, gdzie obowiązuje normalny ruch i brakuje dróg rowerowych, rowerzysta powinien poruszać się jezdnią.

Pamiętajmy – rowerzysta jest na chodniku gościem, to pieszy ma pierwszeństwo. Jeździmy tam powoli, zachowując szczególną ostrożność, ustępując pieszym miejsca.

W godzinach nocnych

Zadbaj o to aby być widocznym. Pamiętaj zawsze o odpowiednim oświetleniu i wyposażeniu roweru w elementy odblaskowe.

Warto wiedzieć ponadto, że według przepisów w godzinach od 23.00 do 5.00 w terenie zabudowanym (poza strefami zamieszkania) dopuszczalna prędkość wzrasta do 60 km/h, czyli jazda szerokim chodnikiem nocą jest  legalna choć w dzień dostalibyśmy za to mandat. Nadal jednak to piesi mają na chodniku pierwszeństwo, dlatego bądź widoczny również i dla nich.

Przejścia dla pieszychprzejście dla pieszych

Nawet jeśli zgodnie z przepisami możesz wjechać na chodnik nie oznacza to, że jesteś pieszym. Przejścia dla pieszych (zebry) są dla pieszych. Żaden pojazd nie ma prawa przejechać po nich wzdłuż. Rower należy przeprowadzić.

Przejazd dla rowerówdroga rowerowa2

Jest to miejsce do przekraczania jezdni (zwykle w poprzek) oznaczone odpowiednimi znakami. Rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe przed pojazdami.

Na przejeździe rowerowym zalecana jest zawsze szczególna ostrożność i rozglądanie się. W ten sposób sami dbamy o własne bezpieczeństwo, a nie zostawiamy go w rękach innych.

Tor jazdy

Przepisy nakazują jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Praktyka podpowiada, że jest to w połowie szerokości między środkiem pasa ruchu a krawężnikiem, czyli nie koniecznie tuż przy samym krawężniku. Na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim możesz jechać środkiem pasa ruchu ale tylko gdy pas służy do jazdy w różnych kierunkach.

Wyprzedzanie z prawej

Kierujący rowerem może (ale nie musi) wyprzedzać inne niż rower powoli jadące pojazdy z ich prawej strony. Wyprzedzając z prawej strony, unikasz przeplatania się twojego toru jazdy z innymi pojazdami, co znacznie poprawia bezpieczeństwo.

Zgodnie z przepisami to rowerzysta jadący drogą wzdłuż krawężnika ma pierwszeństwo przed skręcającym pojazdem. Przy skrzyżowaniach jednak wskazana jest zawsze szczególną ostrożność.

Jazda obok innego rowerzystyrowerzystki2

Rowerzysta może jechać obok innego rowerzysty (rowerzystów), jeśli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. W praktyce oznacza to, że jazda obok siebie jest dozwolona, jeśli na drodze nie ma dużego ruchu.

Sygnalizowanie manewrów

Przewidywalność na drodze to podstawa bezpieczeństwa, więc za każdym razem zamiar zmiany kierunku czy zmiany pasa ruchu sygnalizuj wystawieniem odpowiedniej ręki w bok. Rób to zawczasu i czytelnie dla innych.

Ograniczone zaufanie

Zawsze pamiętaj o tym, że inni uczestnicy ruchu mogą popełniać błędy. Zdarza się, że inny uczestnik ruchu widzi rowerzystę i mimo to rusza, sądząc, że zdąży przejechać (przejść). Związane jest to często z nieumiejętnością oceny przez kierowcę czy pieszego prędkości roweru. Bądźmy więc zawsze uważni i dbajmy sami o własne bezpieczeństwo.

Kontakt wzrokowy

Zbliżając się do skrzyżowania, obserwuj kierowcę. Jeśli patrzy się w przeciwną stronę i powoli rusza, to znaczy, że ciebie nie zauważył lub nieprawidłowo ocenił sytuację na drodze.

Na rowerze nie wolno

  • Jeździć bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach;
  • Czepiać się pojazdów;
  • Korzystać z telefonu komórkowego bez zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego – czyli trzymać telefonu w ręce.
  • Przewozić osoby nietrzeźwej lub po użyciu alkoholu

Pamiętaj – rower jest pojazdem, więc jadącego nim rowerzystę obowiązują przepisy ruchu drogowego.podrecznik_rowerzysty

Jeśli dawno (albo nigdy) nie prowadziłeś żadnego pojazdu przypomnij sobie znaczenie poszczególnych znaków drogowych oraz reguły związane z poruszaniem się po drogach publicznych (podręcznik rowerzysty – pobierz tutaj). Od ich znajomości zależy Twoje bezpieczeństwo.

Chcesz wiedzieć więcej?

Zapraszamy na szkolenia rowerowe dla dorosłych rowerzystów:

https://kierowcasieszkoli.pl/szkolenie-dla-rowerzystow/

Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi publikacjami, które można pobrać tutaj:

https://kierowcasieszkoli.pl/nasze-publikacje/

Masz pytania? Skontaktuj się z nami:

Oddział Szkoleń i BRD
(42) 678 61 11
695 141 900
szkolenia@word.lodz.pl
kierowcasieszkoli@word.lodz.pl

Zainteresował Cię ten artykuł?

Chcesz otrzymywać informacje i aktualności ważne dla kierowców i innych uczestników ruchu drogowego.

Z nami będziesz na bieżąco

Możesz zapisać się do Newslettera Kierowca się szkoli oraz polubić nasze kanały społecznościowe. Serdecznie zapraszamy

Newsletter Kierowca się szkoli