Dla kogo przeznaczone jest szkolenie?

Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które ukończyły 60. rok życia i mieszkają na terenie województwa łódzkiego.

Gdzie można się zapisać?

Listy osób chętnych do odbycia szkolenia w pilotażowym programie zostały już zamknięte. Osoby, które chciałby się dowiedzieć więcej o przyszłorocznej edycji mogą skontaktować się z WORD w Łodzi pod numerem telefonu: 42 678 61 11 lub tel. komórkowy 695 149 900

Jakie kryteria musi spełniać kursant?

Warunkiem udziału w szkoleniu jest wcześniejsze zgłoszenie i uzyskanie potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia oraz posiadanie prawa jazdy. Osoba, która chce wziąć udział w szkoleniu, musi być na tyle sprawna fizycznie i psychicznie, by móc kierować pojazdem.

Terminy szkoleń
W każdej grupie szkoleniowej będzie mogło uczestniczyć 15 osób.
Zajęcia będą prowadzone w godzinach 9.00 – 17.00.
Zaplanowano 4 terminy szkoleń:

  • 26 października
  • 27 października
  • 16 listopada
  • 17 listopada

Miejsce szkolenia

Obiekt Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy w Sieradzu (ul. Sikorskiego 1)

Opis szkolenia

Szkolenie jest 1-dniowe, 3-częściowe i obejmuje 8 godzin zajęć.

Pierwsza część to szkolenie teoretyczne. Będą to 2,5 godziny zajęć. Prowadzący zajęcia przedstawi tylko to, co następnie wykorzystane zostanie przy szkoleniu praktycznym. Poza tym nie zabraknie informacji o liczbach i przyczynach wypadków na naszych drogach, a także o ostatnich zmianach w przepisach ruchu drogowego.

Druga część będzie wykorzystywała możliwości obiektu ODTJ w Sieradzu. Zaplanowano pokaz na symulatorze dachowania, jazdy pojazdem wyposażonym w troleje, wprowadzanie pojazdu szarpakiem w poślizg. Pojawią się kurtyny wodne symulujące przeszkody. Uczestnicy szkolenia będą ślizgać się na płytach poślizgowych na prostej drodze i na łuku.

Będą też trenować hamowanie na śliskiej nawierzchni. Wszystko po to, by wyćwiczyć reakcje obronne przydatne w sytuacjach awaryjnych.

Część trzecia to również szkolenie praktyczne, ale realizowane w rzeczywistym ruchu drogowym pod okiem doświadczonego instruktora. Trening skupi się na zachowaniu w pobliżu przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów. Uczestnicy będą trenować zmianę pasa ruchu na drogach wielopasmowych i wybieranie właściwego toru jazdy przez skrzyżowania.

Szkolenie praktyczne w ruchu drogowym będzie rejestrowane, a uczestnik szkolenia otrzyma zapis swojego szkolenia z przebiegiem jazdy i uwagami instruktora.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest jednym z priorytetowych zadań Samorządu Województwa Łódzkiego.

Osoby uczestniczące w szkoleniu będą mogły bezpłatnie dojechać do Sieradza Łódzką Koleją Aglomeracyjną.